Glock 18 tylko że Glock 17,…

Glock 18 tylko że Glock 17, czyli błędy dotyczące broni w grach cz.3

Wrzucam drugi raz, bo linki nie działy, przepraszam xD

Mój tekst w żaden sposób nie odnosi się do wydarzeń w Ameryce, więc przeczyta go pewnie jakieś pięć osób (w tym dwie w całości), no ale trudno, co zrobisz, nic nie zrobisz.
Tym razem popełniłem tekst dłuższy niż dwa
poprzednie, zawiera też znacznie więcej linków do zdjęć. Jeżeli kogoś to złości czy odrzuca, najmocniej przepraszam, ale błędy które tu opisałem wymagały obszerniejszego opisu. Nie przedłużajmy już więcej, przejdźmy do mięsa.

Karabinków z rodziny AK jest cała masa. Mamy „oryginalne” wyroby produkcji Izhmash’a, czyli AKM, AKMS, AK-74 czy AKS-74U, ale i niemieckie kopie AKM i AK-74 (czyli MPi KM-72 i MPi AK-74N), odmiany jugosłowiańskie (Zastava M70 i M70B), wewnętrznie mocno usprawnione, ale jednak bazujące na AK produkty Czeskie (Sa Vz.58) czy Chińskie (Type 56) i wiele wiele innych. No generalne łapiecie o co chodzi, wszelkich kopii i broni bazującej na platformie AK jest zatrzęsienie. I gry mają z tym fantem pewien problem, najczęściej klejąc poszczególne części różnych odmian z których ostatecznie wychodzą naprawdę dziwne twory. Wbrew wszelkiej logice, chyba najczęściej widywaną wersją w grach jest pierwsza, seryjnie produkowana wersja karabinka AK (potocznie „AK-47”, ale ja nie użyję tej nazwy, bo jej nienawidzę), w prawdziwym świecie zdecydowanej mniej popularna (czytaj: praktycznie niedostępna) niż najpopularniejszy AKM, który w tej konkretniej konfiguracji i pod tą konkretną nazwą występuje dosyć rzadko. Idealnym przykładem jest… Uwaga werble… … Call Of Duty: Modern Warfare (musicie być naprawdę zaskoczeni), wszystkie 4 części, nawet ta najnowsza. Oczywiście przykładów jest znacznie znacznie więcej ale na razie skupmy się (znowu) na CoD’ach. No więc oryginalne MW z 2007 roku przedstawia nam w miarę wierną kopię pierwszej wersji karabinku AK (nazywaną czasem AK Type 1)
AK Type 1: https://i.imgur.com/ANiRROt.jpg
AK z CoD4: https://i.imgur.com/3zcbdfS.jpg
Co ciekawe w Modern Warfare Remastered używamy faktycznego AKMu, zarówno z nazwy jak i z wyglądu. Rozpoznać możemy go po nowszej kolbie czy charakterystycznym urządzeniu wylotowym wyglądającym jak obcięte przez pijanego pracownika zakładu (idę o zakład, że tak właśnie było).
AKM: https://imgur.com/a/D7lilgA
AKM MW Remastered: https://i.imgur.com/yY4MZ2W.jpg

MW2 to hybryda na którą składają się:
– AK-74 (żebrowana pokrywa komory zamkowej, kolanko gazowe i przednie przyrządy celownicze)

View post on imgur.com


– Strzelba (!) Saiga 12 (urządzenie wylotowe)

View post on imgur.com


– AK type 1 (frezowana komora zamkowa)

View post on imgur.com


I jeszcze parę innych rzeczy jak łoże przednie produkcji Tapco czy adapter kolby od VLTOR ale to dodatki które można założyć do dowolnego AK więc pomińmy to.
Model z gry: https://i.imgur.com/LfOYxsH.png

W MW2 Remastered elementy AK-74 zmieniono na te z AKM, czyli nadal hybryda.

MW3 to również całkiem konkretny składak:
– AK-74 (żebrowana pokrywa, urządzenie wylotowe)

View post on imgur.com


– AK Type 1 (blok gazowy i podstawa muszki)

View post on imgur.com


Model z gry: https://i.imgur.com/9bHa2QM.jpg

Trochę kuriozalnie, w najnowszym Modem Warfare mamy do czynienia z całkiem wierną i ładnie odwzorowaną wersją AK Type 1 (AKM byłby właściwszy). Oczywiście wszelkie modyfikacje komplikują sprawę i wychodzą wtedy różne przedziwne hybrydy, ale nie rozdrabniajmy się aż tak mocno.

Inny przypadek. W Rainbow Six: Siege mamy coś, co nazywa się „AK-74M” ale wcale nim nie jest, gdyż jest to AKM z kolbą i frontem produkcji ultramodnego Magpula. Rozpoznać możemy go po wcześniej wspominanej żebrowanej pokrywie, innym kolanku gazowym i co najważniejsze, magazynku zasilanym z amunicji 7,62×39 (AK-74 zasilany jest amunicją 5,45x 39).

View post on imgur.com


Co interesujące, na komorze zamkowej możemy przeczytać „WASR-10”. Wynikałoby z tego, że model został zaprojektowany na bazie Rumuńskiej, półautomatycznej wersji AK, co może nawet miałoby jakiś sens, tylko, że wcale go nie ma. Bo to nie jest WASR, możemy to rozpoznać bo braku pewnych szczegółów na komorze zamkowej, jak małe wgłębienie po prawej stronie broni.

View post on imgur.com

Żeby było jeszcze fajniej, aktualizacja „Burnt Horizon” zmieniło zasilanie AK na amunicję „5.45×39” ale nic więcej. Co oznacza, że obecnie w Siege mamy do czynienia z AKM zasilanym amunicą 5,45×39, co oczywiście nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Model z gry: https://i.imgur.com/X8jUuP2.jpg

W Ghost Recon: Wildlands mamy do czynienia z hybrydą AK Type 1 i niemieckiego MPi-KM 72. Zwróćcie uwagę na niemiecki selektor ognia oznaczony literkami „D” i „E” (w rosyjskich wersjach mamy „АВ” i „ОД”),

View post on imgur.com


nieco inaczej wyglądającą rurę bloku gazowego i inny montaż bagnetu.

View post on imgur.com


Model z gry: https://i.imgur.com/7sac2uH.png

Drobną pomyłkę mamy też w Far Cry 4. Broń nazwana „AK-47” , faktycznie jest AK-103, czyli tak w skrócie AK-74 zasilanym z magazynków na amunicję 7,62×39.

View post on imgur.com


Model z gry: https://i.imgur.com/U16o28f.png

Naturalnie gier miksujących różne modele ak jest dużo dużo więcej, ale nie chciałbym żeby to był teskt wyłącznie o AK. Przejdźmy więc do Battlefielda 4.

Battlefield 4 zasłynął naprawdę dużym wyborem broni, bo tych mamy imponujące 84. Ale pewne decyzje designerskie są… Naprawdę dziwne?
Chyba najdziwniejsza rzecz dokonała się przy implementacji karabinu wyborowego Kel-Tec RFB Hunter i wyborowej wersji karabinu SCAR-H. W przypadku RFB
na lufę nałożono szyny ris. I nie byłoby to nic dziwnego, wszak na coś trzeba tą latarkę czy laser założyć, ale… Ta szyna to nieco pomniejszony front produkcji Daniel Defense pochodzący z karabinku MK18 MOD 1, niepasujący do żadnej innej broni.

View post on imgur.com


Istnieje dosyć podobnie wyglądająca konwersja do RFB, więc zapewne chciano zrobić coś co będzie wyglądać w miarę podobnie.

View post on imgur.com


Przyznać jednak trzeba, że nawet z tym kompletnie niepasującym łożem wygląda to nienajgorzej.

View post on imgur.com


W mojej opinii lepiej niż niezbyt urodziwy oryginał.

View post on imgur.com

W SCAR-H SV mamy podobny case. Zacznijmy od faktu, iż nie ma czegoś takiego jak SCAR-H SV. Wyborowa wersja SCAR’a H nazwa się „SSR”. „SV” to zapewne skrót od „Sniper Version”

View post on imgur.com


Wracając do błędu z RFB, tu również na długą lufę nałożono łoże MK18. Żeby było jeszcze lepiej, zrobiono to na odwrót, tyłem do przodu. Składane przednie przyrządy celownicze SCAR’a po prostu sobie przez to łoże przenikają.

View post on imgur.com


Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że MK18 w ogóle nie występuje w grze. Front najpewniej pochodzi z (Daniel Defense) DD MK18 wymodelowanego na potrzeby Medal Of Honor: Warfighter (część modeli i animacji broni z Warfightera zostało bezpośrednio przeniesionych do BF4)

View post on imgur.com

Kolejne cuda mamy w przypadku Beretty, model M9 wymodelowany jest prawidłowo.

View post on imgur.com


Z kolei strzelająca seriami Beretta 93R to nic innego jak… M9 z charakterystycznym chwytem przed kabłąkiem spustowym. Po prostu do modelu M9 doczepiono ten chwyt i tyle, voila, już mamy 93R, I did it boss.

View post on imgur.com


Nawet magazynek pozostał ten sam, mimo zwiększonej pojemności względem M9. Warto wspomnieć, że w Battlefieldzie 3 magazynek wymodelowany był wzorem przedłużonego magazynku oryginalnego 93R.

View post on imgur.com

Kolejny cudak to automatyczny Glock 18. Brak wycięć w górnej części zamka sugeruje nam, że jest to wersja „18” a nie „18C”.

View post on imgur.com


No szkoda tylko, że wcale tak nie jest, gdyż jest to Glock 17 z „przyklejonym” selektorem ognia.

View post on imgur.com


Skąd wiem? Ano stąd, że animatorzy nie usunęli tylnych poprzecznych wcięć w zamku ułatwiających odciągnięcie go do tyłu czy po prostu przeładowanie broni.

View post on imgur.com


W realnym Glocku 18 w miejscu w którym znajduje się skrzydełko selektora nie ma nacięć, są przed i za skrzydełkiem. W BF4 animatorzy po prostu wzięli model Glocka 17 z Battlefielda 3 i dodali selektor ognia. Glock 18. I did it boss.

View post on imgur.com


Błędem jest też magazynek wymodelowany na płasko z gniazdem magazynka. Oznacza to mniej więcej tyle, że strzelający nie byłby w stanie wyjąć magazynek, no chyba, że wypadałby sam pod swoim ciężarem. Ale to i tak błąd, bo gdyby magazynek zaciął się w gnieździe, nie byłoby żadnej możliwości awaryjnego wyciągnięcia go.

Jeszcze malutka ciekawostka. Glock 18 czyli tak naprawdę Glock 17 z selektorem został prawdopodobnie został wymodelowany na bazie filmowej repliki strzelającej ślepakami. Zwróćcie uwagę na niewielką przerwę pomiędzy zamkiem a komorą nabojową, często właśnie tym szczegółem charakteryzują „blank fire guns”.

Kolejnym przypadkiem jest półautomatyczna strzelba Benelli w BF4 nazwana M1014. Tak naprawdę jest to Benelli M4 Super 90 a tak zupełnie naprawdę, to jest to Benelli M1 mające przypominać M4 Super 90 które nazwane jest M1014 sugerujące, że to zupełnie inny model. Nic prostrzego, rozumiecie, prawda? No dobra, wytłumaczę to przy pomocy zdjęć.

View post on imgur.com


To jest M1014, wojskowa wersja zaprojektowana na zamówienie USMC, (United States Marines Corps) charakteryzująca się kozacką, składaną kolbą. Co interesujące, z dokładnie taką wersją mieliśmy do czynienia w BF3, tam nazwa M1014 była jak najbardziej prawidłowa. Dlaczego po prostu nie użyto tamtego modelu? Jak powiedział poeta: „chuj wie”.

View post on imgur.com


To jest M4 Super 90, niemal ta sama strzelba ale ze stałą kolbą. Jeżeli oglądaliście Johna Wicka 2 i pamiętacie scenę z Katakumb, to właśnie ta strzelba, tyle, że tamta była zmodyfikowana przez Taran Tactical Innovations (miała charakterystyczny dla TTI złoty zamek, w oryginale takiego bajeru nie ma).

To jest standardowe M1 Super 90: https://i.imgur.com/ewiVyuR.jpg

To jest M1 mające wyglądać jak M4 Super 90: https://i.imgur.com/0DqDWQU.jpg

A to model z gry: https://i.imgur.com/pJJak3I.jpg

Wyjątkowo interesująco wygląda też recykling mniejszych rzeczy, przykładowo, spora część broni w grze korzysta z standardowych przyrządów celowniczych CZ EVO 3.

View post on imgur.com


Mamy też coś takiego jak kompensator odrzutu z SIG’a P226 występujący jako domyślny model kompensatora w wielu pistoletach a nawet w… Rewolwerze Mateba Unica 6.

View post on imgur.com

Jest jeszcze kilka innych przypadków, jak cywilne wersje karabinków M4 i M16 czy hybryda FAMAS Valorisé i FAMAS’ów G1 oraz F1, ale i tak za mocno się już rozpisałem, nie znęcajmy się więcej nad wspaniałym BF4. Twórców można usprawiedliwić, bo tak duża liczba broni wymagała zapewne pewnych cięć ze względu na czas i koszty, czego wynikiem jest Beretta 93R wymodelowana na podstawie Beretty M9 czy recykling przyrządów celowniczych. DICE i tak odwaliło kawał doskonałej roboty, zdecydowana większość broni jest piękne wymodelowana i prawidłowio odwzorowana.

Ostatnią kwestią o której chciałbym na szybko wspomnieć jest obcinanie przyrządów celowniczych. Jeżeli używasz broni do rekreacyjnego strzelania czy strzelania sportowego, to jasne, możesz to uczynić, Twoja wola. Ale robienie tego w broni wojskowej/policyjnej jest wysoce nieswskazane. Wyobraźcie sobie sytuację, że wasz fancy Eotech EXPS3 (bardzo lubię Eotecha) zostaje uszkodzony a wy upierdoliliście muszkę w swoim MP5. W takiej sytuacji celowanie może być nieco utrudnione, no nie? Obecnie, niemal każda broń ma składane i odczepiane przyrządy celownicze, ale starsze konstrukcje takich bajerów nie mają. Najczęstszymi ofiarami obcinania muszki są MP5 (CoD: Modern Warfare 2019 i Ghosts), UMP (BF4, CoD: Modern Warfare 2/3) i M4/M16 (CoD4, CoD: Black Ops).

View post on imgur.com

Tekst zrobił się strasznie długi, wspomniane w poprzedniej części błędy przy przeładowaniach i inne drobne rzeczy zostawię na część czwartą i pewnie ostatnią. Chyba, że wolicie krótsze teksty i w przypadku, gdy czwarta część wyjdzie mi tak masywna jak ta, rozdzielę ją na dwie części, wtedy ostatnią będzie część piąta. Mam nadzieję, że rozumiecie od co chodzi xD
Dajcie znać w komentarzach czy wolicie jedną dłuższą czy dwie krótsze części.

Poprzednie części:
Cześć 1: https://www.wykop.pl/wpis/49741999
Część 2: https://www.wykop.pl/wpis/49786271

#20gierwykopka #gry #komputery #konsole #technologia #ps4 #battlefield #callofduty #bron #xboxone #grajwgrypieknycyganie