#ciekawostki #gimbynieznajo…

#ciekawostki #gimbynieznajo #matematyka #komputery

Za wiki:

Suwak logarytmiczny (suwak rachunkowy) – prosty przyrząd ułatwiający obliczenia, powszechnie używany przez inżynierów do końca lat 80. XX wieku. Wynaleziony w 1632 roku przez Williama Oughtreda, zainspirowany linijką logarytmiczną Edmunda Guntera.

Suwak logarytmiczny działa na zasadzie dodawania logarytmów poprzez dodawanie różnej długości odcinków zaznaczonych na skali. Jest to praktyczne wykorzystanie równości: {displaystyle log(acdot b)=log(a)+log(b)}{displaystyle log(acdot b)=log(a)+log(b)} (logarytm iloczynu jest równy sumie logarytmów czynników tego iloczynu). Tym samym mnożenie sprowadza się do dodawania (w przypadku suwaka dodawania odcinków na skalach). Suwak logarytmiczny umożliwia mnożenie, dzielenie i wiele innych działań np. logarytmowanie, potęgowanie, pierwiastkowanie. Spełnia rolę tablic trygonometrycznych. Niekiedy posiada dodatkowe znaczniki lub skale pozwalające szybko obliczać powierzchnię koła, ciężar i wytrzymałość prętów itp.

Prezentowany poniżej suwak ma już jakieś 50 lat i jest własnością mojego wujka, który używał go do pracy. Jego producentem jest Faber Castell (niemiecka firma istniejąca od 1761 roku) i ma wbudowany sumator do dodawania i odejmowania (nie wszystkie suwaki go mają).